Na co można przeznaczyć budżet rozwojowy?
Dostałeś budżet rozwojowy i zastanawiasz się, na co go przeznaczyć? Możliwości jest sporo: możesz zainwestować w kurs językowy (i/lub podręczniki i inne materiały), zrobić konkretny certyfikat, licencję lub dołączyć do grona ekspertów, którzy są zrzeszeni wokół jakiejś ścieżki. Możesz go przeznaczyć na szkolenie, które pomoże ci uzupełnić luki wiedzy lub indywidualną pracę z mentorem (gdy potrzeba konkretnych wskazówek i czyjegoś doświadczenia) lub coachem (gdy potrzeba odblokować jakieś przekonania, zmienić optykę czy poradzić sobie ze skomplikowanym wyzwaniem.
Jak widzisz, opcji na wykorzystanie jest sporo – pytanie, która będzie najlepsza dla Ciebie? Masz w rękach władzę, bo to nie HR wysyła cię na szkolenie, ale również musisz wziąć odpowiedzialność za swój rozwój
Jak podjąć dobrą decyzję?
By być zadowolonym ze swojego programu rozwojowego, warto dopasować go do potrzeb roli i swojej obecnej sytuacji. Możesz to zrobić przez prostą analizę SWOT swoich kompetencji. Podziel kartkę na 4 strefy:
- W pierwszej zapisz wszystkie umiejętności, z których jesteś zadowolony, które wspierają cię w obecnej roli. Jesteś świetnym mówcą? Łatwo Ci przychodzi analityka? To są mocne strony, kompetencje, które już posiadasz.
- W drugiej strefie zaznacz te obszary, które cię ograniczają. Łatwo wdajesz się w konflikty? Twój angielski pozostawia wiele do życzenia? etc.
- W kolejnym polu zastanów się, czego twoja organizacja będzie wymagać od ciebie przez najbliższe 12 miesięcy. Może masz przygotować się do prowadzenia zespołu i wartoby podszkolić kompetencje liderskie? Może zależy ci na zmianie ścieżki kariery i niezbędne będą jakieś certyfikaty?
- W ostatnim polu zapisz długofalowe kompetencje, których brak będzie cię dyskryminował na rynku pracy. Zaciągasz dług technologiczny i twoja wiedza się dezaktualizuje? Nie potrafisz radzić sobie w politycznych realiach i zawsze jesteś pominięty przy awansie?
Kiedy masz już analizę zastanów się – czy chcesz budować i wzmacniać swoje mocne strony? Może warto przygotować się do roli w przyszłości lub zaktualizować swoje kompetencje, by nie wypaść z konkurencyjności na rynku pracy? Decyzja podjęta w oparciu o indywidualny SWOT będzie trafniejsza i łatwiejsza.
Niedoceniania przewaga – kompetencje miękkie
Zapewne w powyższym ćwiczeniu skupiłeś się na “twardych” certyfikatach i szkolenia, ale nauka mówi, że to niekoniecznie przełoży się na Twój rezultat. Z badań wynika,, że umiejętności miękkie lepiej przekładają się na sukces niż kompetencje techniczne ( choćby badania Uniwersytetu Stanforda z 1918 roku, potwierdzane wielokrotnie przez późniejszych badaczy).
Dlaczego tak jest? Współcześnie spędzasz aż 80% swojego dnia, współpracując z innymi. Liczne badania potwierdzają, że kompetencje tzw. Inteligencji Emocjonalnej są lepszym wskaźnikiem sukcesów zawodowych i wyników, niż klasyczna inteligencja w ujęciu Mensa. Nawet wśród programistów w IT EQ jest lepszym wyznacznikiem jakości tworzonego software’u niż IQ. W przeciwieństwie do IQ, EQ jest bardziej plastyczna i umiejętnie wspierana, rośnie z wiekiem.
Spójrz na to z praktycznej strony – twój problem w pracy (jak niedocenianie, niezrozumienie przez szefa, irytacja na współpracowników, nadmierny stres) łączy się z nierozwiniętą kompetencją miękką. Często sam nie znasz siebie i swoich możliwości – odpowiednio dobrany test jak Gallup czy DISC pomoże podjąć decyzję o dalszej ścieżce kariery i rozwoju w organizacji, czy podpowie jak dogadać się z trudnymi współpracownikami. Pod pojęciem umiejętności miękkich kryje się też rezyliencja, okrzyknięta kluczowa kompetencją w świecie post-pandemicznym.
Rozwijanie kompetencji to nie przewaga lecz konieczność
Warto podejść do decyzji mądrze, nie tylko idąc na fali popularności (“zrobię kolejny certyfikat w modnym temacie”) lub patrząc na kolegów (“wszyscy wydają pieniądze na ten kurs, to i ja”). Zastanów się nad twoimi potrzebami na dziś i tym, co da Ci przewagę konkurencyjną na rynku pracy na najbliższe lata.
Posiadanie budżetu rozwojowego we własnych rękach to moc ale i odpowiedzialność, warto podjąć tą decyzję świadomie i w pełni zaangażować się w wybraną rozwojową ścieżkę – to na pewno zaprocentuje i dla Ciebie i dla organizacji!
*LinkedIn Global Talent Trends 2022 https://business.linkedin.com/talent-solutions/global-talent-trends?trk=bl-po&veh=Global-talent-trends-2022-launch-post#
** Randstad Retention Through Coaching 2022
***PricewaterhouseCoopers dla International Coach Federation, ICF Global Coaching Client Study Executive Summary, 2008
**** PricewaterhouseCoopers dla International Coach Federation, ICF Global Coaching Client Study Executive Summary, 2009