Współczesny lider ma nie tylko rozdzielać zadania i pilnować ich wykonania. Organizacje i podwładni oczekują od lidera coraz więcej: ma dbać o atmosferę w zespole, rozwijać podwładnych, umiejętnie planować i przeprowadzać zmiany i wiele więcej. Te oczekiwania to wyzwanie szczególnie dla młodych liderów, którzy po raz pierwszy mierzą się z tą rolą.
Wyzwania stojące przed liderem
W dobie nadchodzącej recesji i presji na wynik, połączonej z coraz bardziej konkurencyjnym rynkiem, liderzy stają przed dużymi wyzwaniami:
- Jak efektywnie dostarczyć wyniki biznesowe? – Organizacje oczekują nie tylko stałych i przewidywalnych wyników, ale również doskakiwania do coraz wyżej ustawianej poprzeczki. Presja na zwiększanie produktywności (np dostarczanie lepszych rezultatów okrojonym zespołem) również spoczywa na barkach lidera.
- Jak motywować, inspirować i prowadzić zespół? – Lider ma nie tylko rozdzielać zadania ale również je “sprzedać” – zarazić pracowników swoją wizją. Organizacje oczekują, że liderzy będą dbać o motywację w zespole a sami pracownicy chcą mieć w zespole inspirującego lidera. Lider musi nie tylko podejmować trudne decyzje, ale również odpowiednio je uzasadnić i pomóc zespołowi obrać dobry kierunek
- Jak rozwijać zespół? – Lider musi zauważać luki kompetencyjne, tworzyć wraz z pracownikiem atrakcyjne ścieżki rozwoju i zatrudniać (lub zwalniać) nowych członków, którzy najlepiej zespół uzupełniają. Lider coachem – to oczekiwanie pojawia się coraz częściej ze strony pracownika i pracodawcy?
- Jak skutecznie wprowadzać zmiany? – Zmiana jest jedyną stałą w naszych czasach i od lidera oczekuje się zauważenia nadchodzącej zmiany, odpowiedniego przeprowadzenia przez nią zespołu i celebrowania sukcesów oraz podnoszenia zespołu po porażkach.
- Jak zarządzać organizacją? Lider funkcjonuje nie tylko w ramach zespołu. Pracownicy oczekują, że będzie ich parasolem ochronnym i będzie reprezentował interesy zespołu w szerszej organizacji. Zarząd oczekuje od lidera, że będzie ich głosem wśród ekspertów i pomoże we wprowadzaniu kontrowersyjnych decyzji i niezbędnych, lecz trudnych zmian. Umiejętne łączenie tych dwóch perspektyw jest esencją liderskiej roli.
Młody lider ma jeszcze jedno dodatkowe wyzwanie – udowodnić swoim współpracownikom, że nadaje się na tą rolę. Jeśli jednak wykaże się dobrymi liderskimi kompetencjami i cierpliwością, zespół prędzej czy później mu zaufa.
Liderskie umiejętności, które angażują i wspierają
By odpowiedzieć na te wyzwania, lider musi korzystać z zestawu kompetencji. Instytut Gallupa* zidentyfikował 12 liderskich umiejętności, które sprawiają, że zespół lidera jest produktywny i zaangażowany.
- Klarowne wyznaczanie celów i zadań
- Wsparcie w wykonaniu zadań (upewnienie się, że pracownik ma niezbędne zasoby i przestrzeń do działania)
- Wyznaczanie zadań zgodnie z mocnymi stronami pracownika
- Chwalenie
- Indywidualne podejście do pracownika, empatia i inteligencja emocjonalna
- Rozwijanie pracownika
- Delegowanie i oddawanie pola na decyzje
- Łączenie misji firmy z zadaniami pracownika, nadawanie sensu pracy
- Budowanie kultury odpowiedzialności w zespole
- Dbanie o atmosferę pracy w zespole
- Dawanie feedbacku
- Stawianie wyzwań
Brzmi jak człowiek idealny? Trochę tak jest, ponieważ dobry lider musi łączyć umiejętności analityczne, decyzyjność i produktywność z kompetencjami miękkimi jak umiejętności komunikacyjne, inteligencja emocjonalna i odporność na stres. Młody lider może czuć się pewniej w jednym z tych obszarów (np analityce) ale jego sukces w roli zależy od stosowania całej palety managerskich narzędzi.
Każdy lider jest inny – jakim liderem chcesz być?
Nie sposób w idealny sposób wykonywać liderskiej roli – każdy z nas ma inne umiejętności i indywidualne zdolności. Warto dbać, by nasze “pięty achillesowe” nie przysłaniały dobrych stron, ale zgodnie z nauką najlepsze wyniki będziemy mieli rozwijając własne mocne strony. Jak je w sobie rozpoznać? Można spytać kolegów liderów lub przełożonego. Przyda się też rozmowa z dobrym specjalistą – coach kariery pomoże wyodrębnić i wzmocnić liderski potencjał. Warto sięgnąć też po obiektywne miary potencjału jak np. Test Mocnych Stron Gallupa i nowe narzędzie w ich repertuarze – Test Mocnych Stron Lidera. Dzięki temu zidentyfikujemy nasze top 5 talentów i wybierzemy swoją własną liderską ścieżkę. Manager z Talentem Wizjoner lub Strateg wygra zaufanie zespołu klarowną wizją. Inny lider będzie przewodził w oparciu o Indywidualizację – dobierając zadania i ścieżki rozwojowe tak, by najlepiej wykorzystać indywidualny potencjał. Liderzy z talentem Komunikatywność lub Zgodność będą mistrzami budowania zespołowej atmosfery, która zachęca do dawania z siebie więcej. Warto znać swoje mocne strony, by budować na nich swoją przewagę jako inspirującego lidera w organizacji – szczególnie gdy jesteśmy na starcie liderskiej ścieżki i musimy się wykazać.
Sięgnij po wsparcie
Jak to robić, gdy dopiero stawiamy pierwsze kroki na liderskiej ścieżce? Warto inspirować się doświadczeniem dobrych, starszych stażem liderów. Nieocenionym partnerem jest bezpośredni przełożony – jeśli to wsparcie nie jest dostępne, warto skorzystać z pomocy mentora (link https://growthspot.pl/mentoring-biznesowy/). Dobry mentor zna nasze wyzwania i branżę i przeszedł niejeden krok w tych samych butach. Jego merytoryczne i emocjonalne wsparcie będzie nieocenione na nowej, liderskiej drodze.
* https://www.gallup.com/workplace/356045/q12-question-summary.aspx
*LinkedIn Global Talent Trends 2022 https://business.linkedin.com/talent-solutions/global-talent-trends?trk=bl-po&veh=Global-talent-trends-2022-launch-post#
** Randstad Retention Through Coaching 2022
***PricewaterhouseCoopers dla International Coach Federation, ICF Global Coaching Client Study Executive Summary, 2008
**** PricewaterhouseCoopers dla International Coach Federation, ICF Global Coaching Client Study Executive Summary, 2009