Zastanawiasz się, czy coaching byłby dobrym wsparciem dla Ciebie? To zależy. Warto sięgnąć po coaching, gdy:

  • Masz już pewną wiedzę w danym obszarze (coaching nie daje konkretnych instrukcji i nie spędza czasu na nauczaniu – w wypadku braków wiedzy warto zainwestować w szkolenie i mentoring)
  • Próbowałeś/łaś samodzielnie osiągnąć cel, ale bez skutku (coaching jest świetnym narzędziem do poradzenia sobie z wewnętrznymi barierami)
  • Chcesz samodzielnie podejmować decyzje (w przeciwieństwie do mentoringu, w coachingu nie uzyskamy 0-1 porady, jak należy robić – wybrane rozwiązanie będzie oparte o nasze doświadczenie)
  • Potrzebujesz wsparcia i motywacji (coaching zakłada, że mamy 100% niezbędnych zasobów, by poradzić sobie w danej sytuacji a jednocześnie tworzy plan, ramy i narzędzia, by wreszcie dojść do celu)
  • Chcesz skupić się na praktycznych rozwiązaniach na przyszłość (w przeciwieństwie do terapii, w coachingu nie sięgamy do przeszłości i skupiamy się na konkretnym planie działania)

Coaching jest specyficznym wsparciem rozwoju, w którym coach pomaga Ci rozpoznać własne potrzeby, zbudować odpowiednie umiejętności i kompetencje miękkie i dokonać ważnych decyzji i życiowych wyborów. Jest to proces facylitacyjny, co oznacza, że coach nie powie Ci dokładnie, co masz robić (od tego jest np. mentor). Nie będzie również Cię uczył (od tego jest trener). Zamiast tego pomoże ci w wyborach, znalezieniu własnego kompasu, odblokowaniu zasobów i ruszeniu całą naprzód w stronę pożądanych zmian.

Jak wygląda coaching? 

Dobry proces coachingowy zaczyna się od sesji chemicznej (zapoznania z coachem), wspólnego ustalenia celu, pracy nad celem i wreszcie podsumowania. W trakcie sesji coach zadaje pytania i zaprasza do zadań, które mają na celu wzbogacić Twoje przemyślenia i odkryć nowe obszary. Wszystkie rozmowy z coachem mają charakter poufny, Zalecana częstotliwość sesji to nie rzadziej niż 1 w miesiącu i nie częściej niż raz w tygodniu. Pomiędzy sesjami klient wykonuje pracę, na którą umówił się z coachem. Ten proces jest bardzo skoncentrowany na Tobie jako kliencie – dobry coach nie doradza, nie gwiazdorzy a pomaga w odkrywaniu własnego rozwoju.

Rodzaje coachingu 

Wyróżnia się 3 podstawowe rodzaje coachingu: coaching indywidualny (w tym np. coaching kariery), coaching biznesowy (dla ekspertów, managerów lub executive) i coaching zespołowy. Specyficznym rodzajem coachingu jest też coaching w oparciu o raport (jak DISC, FRIS, MTQ Plus czy Cliffton Strengths) w którym coach pomaga nam analizować nasze mocne strony i wyciągnąć praktyczne wnioski w oparciu o dane.

Kiedy warto skorzystać z life coachingu?

Gdy masz prywatne wyzwanie lub takie z pogranicza życia i pracy, chcesz pracować całościowo nad satysfakcją z życia, masz problem z karierą i nie potrzebujesz w nim pomocy pracodawcy czy szukasz odpowiedzi na pytanie „jaki jest mój cel w życiu?” – life coaching będzie świetnym rozwiązaniem. Life coach może pomóc ci w wyzwaniach z zakresu osobistej produktywności, pewności siebie, umiejętności komunikacyjnych, poczucia sensu czy równowagi między życiem i pracą. Od coachingu biznesowego różni się tym, że nie skupia się jedynie na środowisku pracy. Coach pracuje z Tobą całościowo i kibicuje Tobie na indywidualnej ścieżce.

Kiedy warto skorzystać z business coachingu?

 

Gdy masz wyzwanie z zespołem, komunikacją lub produktywnością w pracy, Twój styl rozmowy przysparza ci problemów w biznesie, chcesz rozwinąć zawodowe kompetencje miękkie, przygotować się lepiej do nowego stanowiska lub odkryć najlepszą ścieżkę kariery w ramach organizacji – sięgnij po coaching biznesowy. Zaletą coacha biznesowego będzie to, że poświęci czas by poznać twoją organizację i zrozumieć biznesowe realia. Coach biznesowy skupia się na twoim sukcesie w pracy. W ramach coachingu biznesowego coach pomoże Ci też znaleźć wspólny cel z przełożonym i rozwinąć skrzydła w ramach organizacji. Coaching biznesowy jest poufny, więc coach nie będzie informował nikogo o Twoich postępach – zrobisz to samodzielnie w ramach tzw sesji trójstronnej, którą zaczyna i kończy się biznesowy proces.

Kiedy warto skorzystać z executive coachingu? 

Gdy masz wyzwanie związane z zarządzaniem strategicznym umiejętnościami przywódczymi, presją związaną z pracą na wysokim stanowisku i szukasz kogoś, kto rozumie realia stania na szczycie organizacji i związaną z tym odpowiedzialność, sięgnij po executive coaching. Executive coach pomoże ci lawirować między presją wyników, potrzebami organizacji i twoimi własnymi i zadba o twoje kompetencje lidera najwyższego szczebla. Taki coach ma doświadczenie w pracy z kadrą zarządzającą i dobrze rozumie realia bycia na czele firmy.

Coaching jest świetnym narzędziem rozwojowym dla dojrzałych pracowników i osób indywidualnych a dobrze dobrany coach potrafi w przeciągu kilku miesięcy pomóc w dokonaniu znaczącego przełomu.