Definicja coachingu jest już dobrze znana. Jako proces pomagający, pozwala wznieść się na wyżyny swoich możliwości. W zależności od tego, jaki jest zakres i kierunek motywacji, można poprawić efektywność na przykład prezencji personalnej. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, by ukierunkować się na motywację także na szczeblu zawodowym. Osiągać satysfakcję z pracy i rozwinąć karierę.
Na czym polega coaching kariery?
Najtrudniej zrobić ten pierwszy krok – uświadomić sobie, jak wiele jeszcze można osiągnąć i do czego w rzeczywistości można w życiu dojść. Widzenie perspektyw jest trudne, szczególnie w branżach, których rynek jest pełen konkurencji. W głowie pojawia się myśl, że przydałoby się coś zmienić w swoim zawodzie, by wreszcie móc czerpać satysfakcję z pracy. Jednak zaraz potem przychodzą kolejne myśli – przekonania o niskiej wartości, niepełna znajomość rynku pracy, strach przed tym, co nowe. Coaching kariery pozwala je rozwiać w oparciu o poszukiwanie mocnych stron klienta. To proces długoterminowy, oparty na rozwoju klienta. Nie rozwiązuje problemów szybko, lecz pozwala wyeliminować wspomniane blokady z czasem; przekonać się o własnej wartości, znaleźć swoje pasje oraz wzmocnić umiejętności interpersonalne i komunikacyjne.
Czym zajmuje się coach kariery?
Coach kariery pomaga spojrzeć głębiej na Twoje kompetencje i plan kariery, myśleć inaczej niż „To tylko praca” i „Chodzę, bo nie mam funduszy”. Bez względu na zajmowane stanowisko w firmie zawsze można wymagać od niej czegoś więcej i spróbować wspiąć się po drabinie kariery bądź zupełnie zmienić swoją ścieżkę. Coach kariery zawiązuje z klientem relacje coachingowe poprzez słuchanie i zadawanie pytań wzmacniających, których klient nie miał odwagi zadawać sobie sam, a tym bardziej – na nie odpowiadać.
Coach kariery pozwala zrozumieć mechanizm osiągania satysfakcji z wykonywanej pracy. Nastawia na wyznaczanie sobie celów do realizacji w branży, która zapewni dostatnie życie i będzie wpływać pozytywnie nie tylko przez możliwość lepszego zarobku, ale również przez wzgląd na własne zainteresowania i samorozwój. Jeśli posiadasz już zawód, w którym chcesz się spełniać, lecz wciąż potrzebujesz jedynie zapalnika, który przekona Cię do dalszej wspinaczki po szczebelkach – jesteś na naprawdę dobrej pozycji. Znacznie trudniej będzie tym, którzy utknęli w pracy nieprzynoszącej ani samozadowolenia, ani nie dającej możliwości dalszego rozwoju. Wtedy współpraca z coachem może okazać się wręcz zbawienna.
W każdym wypadku coach kariery wspiera w podejmowaniu trudnych decyzji dotyczących ścieżki kariery oraz wzmacnia rozwój indywidualnych zdolności klienta do zarządzania… sobą, w pracy. Pomaga wejść na rynek pracy i poruszać się po nim. Coaching kariery to więc proces badania naszego potencjału i doskonalenia umiejętności. Potrzebny, jeśli tylko czujesz, że chcesz coś zmienić w życiu zawodowym.